Bağlantılar
Türkiye'nin Eğlence Platformu
joyistik.com minecraft sunucusu
Şimdi maceraya
katılmak istiyorsan
Anasayfa
Paylaş
Forumlar
Sıkça Sorulan Sorular
Rehber
Market

Rehber

Minecraft nedir ve nasıl oynanır?
Minecraft, desenli küplerle inşaat yapmanızı sağlayan basit 3-boyutlu bir oyundur. Program Markus "Notch" Persson tarafından yazılmıştır ve geliştirilmektedir. Java programlama dilinde yazılmıştır. Oyun tarzı, Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer oyunlarından ilham alınarak geliştirilmiştir. Minecraft, 16 Mayıs 2009'da halka açık sürümden önce toplam 1 haftada yazılmıştır ve bu halka açık sürüm TIGSource forumlarında yayınlanmıştır. Ve popülerliğini, dikkate değer ölçüde bu forumdan kazanmıştır. Oyun ilk sürümden beri güncellenmeye devam etmektedir.
Craft / Yetenek
Oyunda craft yapabilmeniz yani bişeyler üretebilmeniz için bir takım eşyalar, bir takım birleştirme methodları gerekmektedir.bunun içinde elinizdeki eşyaları birleştirebileceğiniz bir yere ihtiyacınız var.oyuna ilk başladığınızda sadece elde bişeyler yapabilirsiniz. yani burası sizin ilk başta basit şeyleri ürete bileceğiniz kısım.bu kısım " E " tuşuna bastığınızda karşınıza gelen kısımdaki 2 x 2 şeklindeki 4 lü kare grubudur.burada ihtiyacınuz olan temel üretimleri yapabilirsiniz.temel olrak bu 4 karelik alanda üretebilecekleriniz : kereste (wooden planks) , çubuk (stick) , meşale (torches) ve tezgah (crafting table).bu 4 temel eşya sizin neredeyse oyundaki en hayati eşyalarınız.oyunda geriye kalan tüm eşyalrı üretebilmeniz için tezgah üretmeniz gerekmekte.tezgah (crafting table) ürettiğiniz zaman diğer tüm eşyalarıda artık birleştirerek oluşturabilirsiniz.tezgah 3x3 karelik bir üretim masasıdır.tezgahınızı üretip elinize aldıktan sonra normal tıklama butonuyla onu istediğiniz bir zemine koyabilir, sağtık ile de tezgahı açıp eşya üretimine başlayabilirsiniz.Basit - temel üretimler
Kereste (wooden plank) : Bu ürün oyun içinde hemen hemen herşeyde kullanacağınız bir ürün olup oyunda üretimi en kolay olan eşyadır aynı zamanda.yapmanız gereken tek şey çeşitli ağaçlardan elde edeceğiniz işlenmemiş odunu tıpkı resimdeki gibi (ancak resimde 3x3 gösterilmiş siz sol alttaki 2x2 lik alanı düşünün) yerine koyarak odunlarınızı kereste yapabilirsiniz.Çubuk (stick) : Çubuklar basit üretimimizde bulunan bir diğer önemli eşyalardan biri.genel olarak kullanım alanları kılıç,kazma,kürek gibi aletlerde sap,meşalelerde ağaç gövde,ağaç korkuluk yapımında temel maddedir.Meşale (torch) : Meşaleler karanlık yelerde ortamı aydınlatmaya yarayan en önemli eşyalardan biri.ayrıca saçtığı ışık sayesinde sizi karanlıkta zombi vb. mahlukatlardan uzakta tutar. üretimi çubuk (stick) + kömür(coal) / ağaç kömürü (charcoal) şeklindedir.Tezgah (Crafting table) : Tezgah bu oyundaki hemen hemen tüm eşyaların birleştirip üretimini yaptığımız araçtır.bu yüzden önemi büyüktür.kullanımından daha önce bahsetmiştim.bundan sonraki tüm ürünlerin üretimleri tezgah üstünde yapılır.Ocak (Furnace) : Ocak madenlerden elde ettiğimiz metal ve türevi hammeddeleri erittiğimiz, taşları ve kalayları pişirerek tuğla elde ettiğimiz, kumu pişirerek cam elde ettiğimiz, ağaçları pişirerek odun kömürü elde ettiğimiz araçtır.kullanımı çok basittir.ancak tezgahtaki kadar çabuk bir üretim söz konusu değildir.ocak kullanırken ocağa sağ tıkladığımızda gelen kısımda alt kareye kömür veya ağaç kömürü (1 kömürden 4 ağaç kömürü elde ediliyor ve ağaç kömürleri daha uzun süre dayanıyor) konulur, üst karaye de eritilmek istenen made veya pişirilmek istenen madde konulur.ocakların üretimkapasitesi 64 birimdir. yani ocağın içinde üretilen malzeme 64 olduğunda biriktiğinde, ocakta üretim yapacak yer kalmadığından ocak üretimi durdurur.ayrıca eritilecek veya pişirilecek materyaller cinsine göre değişik sürede işlenmekte olduğundan bu işlemler zaman alırSandık (Chest) : Sandıklar, içine eşya koyabildiğiniz dolap görevi görür.üzerinizde taşımak istemedğiniz eşyaları güvenli ve bulabileceğiniz bir yerdeki sandıklara koyarak muhafaza edebilirsiniz. 2 adet sandık yan yana konularak büyük boy sandık elde edilir.Blok Tarifleri
Cevher Blokları (Ore Blocks) : Cevher blokları madenlerden çıkardığımız ve neticesinde eritip işlediğimiz 9 adet ; demir külçesi veya altın külçesi veya diamond (yeşil pırlanta) veya mavi boya parçacıklarını bir araya geitrerek oluşturabileceğimiz bloklardır.bu blokları hem yapı malzemesi olarak kullanabilir, hemde depolamada daha az yer kaplaması açısından tercih edebilirsiniz

Tarım Ve hayvancılık
Bu kısım çok ilginç bir kısım aslında.bildiğiniz üzere minecraftta ihtiyaçlarımızı doğadan karşılıyoruz.ancak şöyle bir şey de varki tarım ve hayvancılık gibi faaliyetlerde de bulunabiliyoruz.multiplayer serverlarında bu tür etkinlikler kişiye ek getiri sağlıyor ayrıca cidden yapımıda çok zevkli. öncelikle bahsetmek istediğim şey hayvancılık. Çünkü çok fazla bir bilgiye ihtiyacınız olmayacak. Hayvancılıkda yün ihtiyaçlarımız için koyun, yumurta ve tüy ihtiyaçlarımız için tavuk, deri süt ve et ihtiyaçlarımız için inek ve yine et ihtiyacımız için vede üstüne binip gezebilmemiz için domuz yetiştirebiliyoruz.öncelikle yapmanız gereken şey bir ahır ahır yapımı için hayvanların zıplayıp çıkamayacağı yükseklikde duvarla veya çitle çevrili bir alan yeterince iş görür ahır yaparken zeminin toprak olmasına özellikle dikkat edin çünkü özellikle koyunlar toprak üstünde yetişen çayır, çimenleri yiyorlar.

Ahırınızı yaptıktan sonra yapmanız gereken şey ahıra hayvanları yerleştirmek. Yanlız bunu öyle ittir kaktır yöntemleriyle yapmayı denerseniz bu çok uzun bir süre alır. Basit bir yöntem ile ; oyun zorluk derecesini peaceful a alın, elinize ise prinç (saman kısmı) alın ve koyunların ve diğer hayvanların önlerinde dolaşıp koklatın emin olun saman yiyebilmek için sizin peşinizden gelecekler.

Ahırınız ve hayvanlarınız tamam ancak nasıl bunlardan ürün alacaksınız ve en önemlisi nasıl çoğaltacaksınız? Öncelikle çoğaltma işleminden bahsetmek istiyorum çünkü çok keyifli bir işlem ve cidden özellikle tavuklarda çok önemli. Elinize pirinç samanı alın ve hayvanlarınızdan birine samanla sağ tıklayın (1 defa yapmanız yeterli değilse her seferinde samanınız azalır). Sağ tıkladığınızda hayvanınıza saman yedirmiş olacaksınız ve sağ tıkladığınız hayvan kalpler çıkartartacak.Bu çiftleşmeye hazır olduğu anlamına gelir elinizdeki samanı yine aynı türden başka bir hayvanınıza da yedirin eğer birbirlerine yakınlarsa çiftleşecekler ve ortaya minik sevimli bir yavru meydana gelecek. Tüm hayvanların çiftleştirmesi böyle.

Tavuklardan ürün toplamak çok basit. Tavuklar ortalık yere yumurtladıklarından yumurtalarını basitçe toplayabilirsiniz. Ancak ihtiyacınız olan tüyleri elde edebilmek için tavukları öldürmeniz gerekiyor.Fazla tüy ihtiyacınız için fazla fazla tavuk yetiştirmelisiniz.

Domuzdan ürün alımı da yine aynı şekilde, öldürün ve düşen etleri toplayın

İneklerden deri ve et elde etmek için yine öldürmeniz gerekecek.ancak süt elde etmeniz için elinize bir adet demir kova almanız ve bununla ineğinize sağ tık yapmanız lazım.

Koyunlardan ürün elde etmek için öldürmenize gerek yok. Yapmanız gereken demirden bir makas yapmanız ve bu makasla koyunlarınıza sağ tık yapmanız.sağ tık yaptığınızda koyunlarınızın yünlerini toplayabilirsiniz.

Bahsettiğim bu hayvancılık aletlerini craft yetenek kısmında göstereceğim. Ancak tarım kısmı için burada resim koymam gerekiyor.

Oyun içinde bir takım bitkisel ürünleri tarım yoluyla yetiştirebilirsiniz. tarım yoluyla: pirinç, karpuz, kabak, şeker kamışı, kaktüs, elma (ağaç) ve cehennem mantarı yetiştirebilirsiniz.

Öncelikle karpuz ve kabak yetiştiriciliği birbirinin aynısı. Yani farklı bişey yapmanıza gerek yok. İlk olarak bir tarla oluşturmalıyız, yanlız karpuz ve kabak suyu pek sevmediğinden çok fazla sulak bir alan oluşturmamalıyız. Tam verimli güzel bir tarla yapabilmeniz için resimdeki gibi bir tarla hazırlamalısınız:Resimde beyaz alanlara karpuz veya kabak tohumlarınızı ekin. Ortadaki mavi olan ise ihtiyacımız olan su kaynağı. Farkettiyseniz her bitkimiz çarpraz bir sıra takip ediyor, yani bitkiler arasında 1 er kare boşluk var bunun amacı şu kabak ve karpuz bitkileri meyvelerini yetiştirebilmek için boşluğa ihtiyaç duyar. O boşluğuda bunun için kullanıyoruz yanlız tohumlarınızı ekmeden önce tarlanızı çapa ile çapalamanız gerekiyor, yine çapa aletinin nasıl yapılacağını anlatacağım craft bölümünde.

Ağaçların yetişimi ise şöyle, koyu gövdeli ağaçlar daha soğuk yerlerde, açık renkli gövdeli ağaçlar daha sıcak yerlerde, birde desenli gövdeli ağaçlar da çok sulak bölgelerde yetişiyor. Elma toplamak istiyorsanız açık kahve renkli gövdeli ağaçlardan yetiştirmelisiniz.Ağaç yetiştirirken 2x2 şeklinde 4 fidanı kare oluşturacak şekilde ekerseniz hem hızlı yetişir hemde bu 4 fidan zamanlaa birbirleri ile birleşeceklerinden kalın gövdeli ağaçlarınız olur.

Şeker kamışı ile kaktüs yanlızca su kenarlarında yetişirler. Yani mutlaka dikildikleri toprağın suya değmesi gerekiyor. Şeker kamışı hemen hemen her türlü toprakta benzer verimi gösterirken kaktüs bitkisi kumluk arazide daha iyi verim yapar.

ayrıca pirinç bitkisi suyu çok sever yani mutlaka iyi verim için ekilecek alan sulak olmalı, ayrıca diğer bitkilerin tohumları için o bitkilerden bulmanız gerekirken prinç için ormanlık arazide göreceğiniz yüksek otları koparmanız yeterlidir mutlaka tohumundan elde edersiniz.

Karpuz ve kabak tohumlarını elde edebilmeniz için bu bitkilerden bulmanız gerekiyor. Kabak daha çok ormanlık arazinin az olduğu, ve yeşil alanların çöllere yakın kısımlarında oluyor. Kabak toplamak için baltanızla kabakları kesmeniz gerekiyor. Kestiğiniz 1 adet kabağı tezgah (craft table) da 3 x 3 boşluktan ortadakine koyarsanız bu işlemden 4 adet kabak tohumu elde edersiniz. Karpuzlarda ise bulduğunuz karpuzu kestiğinizde karpuz dilimleri elde edersiniz.Tıpkı kabakta olduğu gibi tezgahda ortadaki kareye bu dilimleri koyduğunuzda her dilim için 4 adet karpuz tohumu elde edersiniz.


Nasıl Bağlanırım

1. Joyistik MC Faction sunucusudur..
2. Sunucumuz 1.8 versiyonunu kullanmaktadır. 1.8 client'ı buraya tıklayarak indiriniz.
3. Clientı kurduktan sonra mclogin.joyistik.com ip'sini girerek oyuna bağlanabilirsiniz.
Not: Sunucumuz amatör koşullarda kurulmamıştır... İnternet çıkışı iyi olan bir datacenter'da sizlere hizmet vermekteyiz.

Etkinlikler

Sunucu açılır açılmaz oyundan daha fazla keyif alacağınız etkinlikler düzenlenecektir...

Puan Sıralaması

Şimdi puan toplayın oyun içi süprizz hediyeler kazanın!
Nasıl puan kazanırım diyorsanız tıklayın!
Üye Kaç Puanı Var?
GokalpBey 54
iicantsee 30
MamOsSy 19
ANASAYFA    PAYLAŞ    FORUM    S.S.S    REHBER    MARKET
Joyistik.com 2009 yılında açılan oyun dünyasından haberler, videolar ve oyun forumlarını oyunculara sunmaya devam eden bir oyun sitesidir.
joyistik.com © 2016